42-500 Będzin ul. Wolności 51
tel. (032) 267-38-36
e-mail: szkola@sp2.bedzin.pl
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego
Przejdź do treści

Menu główne:

Część 16

Wydarzenia z życia szkoły archiwum
Szanowni Państwo.
W dniu 13.01.2022 nie jest organizowany „DZIEŃ OTWARTY” na terenie szkoły. „DZIEŃ OTWARTY” został przygotowany w formie zdalnej, zapraszamy do obejrzenia przygotowanego filmu.
Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do naszej szkoły. Witajcie w naszej bajce...
 

Nasza szkoła dołączyła do akcji Fundacji ,,Różowa Skrzyneczka", której celem jest działanie zgodnie z zasadą: „weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar"! W dwóch damskich toaletach znajdują się różowe skrzyneczki. To cenna inicjatywa Samorządu Uczniowskiego i Wolontariatu Szkolnego.
,,Świąteczna paczka”. Jak co roku, w związku z Świętami Bożego Narodzenia, z myślą o potrzebujących, na terenie naszej szkoły odbyła się świąteczna zbiórka żywności. Zbiórka dotyczyła przede wszystkim artykułów żywnościowych. Z zebranych darów Szkolny Wolontariat przygotował świąteczne paczki.
Z całego serca dziękujemy.
Spotkania wigilijne, choinka pięknie lśni Święta tuż tuż.
,,Zbiórka nakrętek, dla dziecka.” Koordynatorzy akcji Szkolny Wolontariat.
W listopadzie w naszej szkole była prowadzona akcja zbierania plastikowych nakrętek, aby pomóc chłopcu cierpiącemu na niezwykle rzadką, nieuleczalną chorobę genetyczną. Koszty pielęgnacji chłopca są ogromne, ale dzięki niezwykłej dobroci ludzi wszystko jest możliwe. Dzięki tej zbiórce realizujemy dwa ważne cele: pomagamy chorym dzieciom, a jednocześnie dbamy o przyrodę.
Jak co roku w naszej szkole zorganizowaliśmy zbiórkę na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu. Pod koniec października zostały wykonane plakaty informujące o zbliżającej się akcji, które upiękniły korytarze naszej szkoły. W zbiórce wzięli udział zarówno uczniowie klas młodszych jak i starszych. Zebraliśmy karmę dla psów i kotów, koce oraz zabawki dla zwierząt. Szkoła otrzymała podziękowanie od schroniska, ale największą radość sprawiła nam możliwość pomocy potrzebującym zwierzętom.
Wszystkim, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy do pomocy przez cały rok!
Koordynatorzy akcji Szkolny Wolontariat pod kierunkiem Pana Zbigniewa Gądka i Pani Karoliny Siudy.
W dniu dzisiejszym klasa 2d przeżyła niesamowitą przygodę w Wielkiej Fabryce Elfów. Razem z elfem Amorkiem pomagali Mikołajowi odnaleźć pogubione nuty ze świątecznej piosenki. Na szczęście dzięki sprytowi dzieci i cennym wskazówkom elfa udało się uratować święta i przynieść do domku Mikołaja ułożone nuty, gotowe do odtworzenia świątecznej melodii. W nagrodę dzieci otrzymały dyplomy i małe muzyczne upominki.
Klasy 2a i 3c w Wielkiej Krainie Elfów. Magia świąt jest inspirująca.
Dzień Świętego Mikołaja był bardzo miły, wesoły, w kolorze czerwonym i z upominkami.
7.12.2021 klasa 2b uczestniczyła w warsztatach dotyczących górnictwa, pracy górników. Uczniowie z zainteresowaniem pogłębiali wiedzę o naszym regionie jak również Afryce i Indiach.
26 listopada uczniowie klasy 6a odwiedzili Sztolnię Królowej Luizy w Zabrzu. Dowiedzieli się sporo o początkach industrialnej epoki na Śląsku i pracy górników. Przepłynęli 1100 metrów podziemnym Spływem Sztolni, dowiadując się do czego służył i jak działał. Poznali zasady transportowania węgla wraz z reliktami niewielkich szybów w ociosie i stropie. Spotkali legendarnego Skarbnika i Utopka, mijali podziemne porty przy odgłosach kapiącej wody. Podziemny spływ łodziami w historycznych wyrobiskach dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń.
Uczniowie klasy 2d uczestniczyli w magicznych warsztatach w Fabryce Bombek. Podczas tej wizyty uczniowie poznali wszystkie etapy powstawania bombek oraz zobaczyli jak wygląda ręczne formowanie szkła. Pracownicy zdradzili uczniom tajniki dekorowania ozdób choinkowych. W trakcie warsztatów plastycznych dzieci samodzielnie dekorowały bombkę szklaną według własnego pomysłu.
W październiku uczniowie naszej szkoły brali udział w I Regionalnym Konkursie Plastyczno-Literacko-Fotograficznym „Z książką mi zawsze po drodze”.
Adresatami konkursu byli uczniowie z zagłębiowskich szkół podstawowych w trzech grupach wiekowych.
Celami konkursu było :
- promocja czytelnictwa oraz rozwijanie kultury czytelniczej i wrażliwości młodzieży;
- rozbudzanie i kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez tworzenie prac plastycznych;
- rozwijanie zainteresowań, umiejętności plastycznych i kreatywności.
Uczeń naszej szkoły MAREK SOWA z klasy I b otrzymał wyróżnienie.
Bardzo serdecznie gratulujemy.
Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w magicznej wycieczce do Wielkiej Fabryki Elfów w Katowicach. Uczniowie pomogli elfom w uratowaniu świąt, wykonując ciekawe zadania.   Napisali list do Świętego Mikołaja i spotkali się z nim.
Konkurs wiedzy o Sejmie RP
24 listopada 2021r. w Będzin Arena odbył się „Konkurs wiedzy o Sejmie RP” pod patronatem posła na sejm RP pana Rafała Adamczyka. Celem Konkursu było zachęcenie młodzieży do poszerzania wiedzy o współczesnym, polskim parlamentaryzmie.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 8c i 8d: J. Bednarska, O. Osman, W. Wilczynski, A. Obierzyńska i M. Klimczak.
Dzień Misia
W ramach kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" Urząd Miejski w Będzinie zorganizował konkurs literacko-plastyczny "Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie". Wśród laureatów konkursu znalazł się uczeń naszej szkoły Oskar Noszczyk z klasy 2d. Gratulujemy.
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie uczestniczyły w konkursie „Domek dla jeża” zorganizowanym przez Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Piękne domki hibernacyjne dla jeży zagoszczą w szkolnym ogrodzie na zimę. Autorki domków i wszyscy uczniowie otoczą dyskretną opieką jeże, które schronią się w nich przed mrozem. Uczennice uczestnicząc w konkursie rozwinęły wyobraźnię, a przede wszystkim rozpropagowały w środowisku szkolnym tak ważne idee ekologii i potrzebę dbania o zwierzęta.
9 listopada 2021 roku, uczniowie klas VIII odwiedzili III Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Będzinie. Uczestniczyli w niezwykle kolorowym, wesołym projekcie edukacyjnym z języka hiszpańskiego - El Dia Los Muertos. Poznawali ofertę szkół ponadpodstawowych w Będzinie. Dziękujemy za zaproszenie.
Mnóstwo emocji i niesamowitych wrażeń dostarczyła uczniom klas siódmych wyprawa na koncert chopinowski do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Zarówno gra polskich i japońskich artystów, jak i sala koncertowa, dosłownie zaparły dech naszych szkolnych melomanów. To na pewno nie ostatnia nasza wizyta w tym miejscu!
W środę 3 listopada uczniowie klas 8a oraz 8c wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia. Celem wyjazdu było zrealizowanie lekcji historii w terenie. Uczniowie zwiedzali były obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau z czasów II wojny światowej.
W dniach 2, 3 i 5.11.2021 uczniowie klas ósmych, uczestniczyli w warsztatach w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Hazard? Nie daj się wciągnąć.”
Celem akcji było uświadomienie uczniom,
• że hazard może niekorzystnie wpływać na życie rodzinne,
• zagrożeń wynikających z hazardu, w tym także z pozornie bezpiecznych gier internetowych,
• skutków uzależnień od hazardu.
Warsztaty przeprowadziła Pani Aleksandra Śliwińska, pracownik Urzędu Skarbowego w Będzinie. Serdecznie dziękujemy za wizyty w naszej szkole i przeprowadzone warsztaty.
 


Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
 
Szanowni Państwo,
 
uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat (www.brpd.gov.pl) nie wymaga logowania  oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
W ramach działań związanych z wprowadzoną w wybranych klasach innowacją pedagogiczną „EkoEmocje” w październiku zorganizowany został Dzień Drzewa.
Na terenie naszej szkoły zostało posadzone młode drzewko – symbol dbałości o środowisko i szacunku dla przyrody. W akcji wzięli udział uczniowie klas 5a, 5c, 7c oraz 7d, a w organizacji pięknego klonu wspomogli nas rodzice, za co bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję, że wiosną zobaczymy świeże listki, a klonik będzie zdrowo rósł i stanowił trwałą, naturalną ozdobę szkolnego placu zabaw.
W piątek 29 października klasa 4a uczestniczyła w wycieczce do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Jest to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Nasi uczniowie po odwiedzeniu Muzeum Górnictwa, zjechali górniczą windą na głębokość 40 metrów i rozpoczęli podróż przez podziemia wpisane w 2017 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Część ponad półtora kilometrowej trasy uczniowie przepłynęli łodziami.
Kopalnia Soli "Wieliczka" zachwyciła swym pięknem uczniów klas 4c i 4d. Uczniowie podziwiali niezwykłe, solne krajobrazy. W pasjonującej podróży w głąb ziemi oglądali przepiękne komory wykute w skałach. Wycieczka się udała i humory dopisały.
Kolor pomarańczowy. Kolor jesieni. Zagościł w naszej szkole.
Wycieczka do ,,Chlebowej Chaty".
18 października uczniowie klasy 2d i 2c przenieśli się w czasie odbywając wycieczkę do ,,Chlebowej Chaty". Podczas tej podróży zobaczyli jak wygladało życie kilkadziesiąt lat temu oraz dawne wyposażenie domu. Degustowali własnoręcznie wykonane podpłomyki. Wycieczka obfitowała w atrakcje i humory wszystkim dopisywały.
W naszej świetlicy zawsze jest wesoło i kolorowo.
Od drugiej połowy września nasi uczniowie uczestniczyli w kampanii „Wirusoochrona”.
W klasach I-III były realizowane zajęcia informacyjno-edukacyjne w oparciu o materiały przygotowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Dąbrowie Górniczej, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki prawidłowej higieny rąk, podstawowych zasad postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa, zasad zdrowego stylu życia – prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz innych zasad higienicznych (np. dostosowanie ubrania do warunków pogodowych).
Klasy IV-VIII zrealizowały tematykę profilaktyki chorób zakaźnych pod hasłem „Zarażaj odpowiedzialnością”. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, wykonali ciekawe prace plastyczne, plakaty promujące zdrowy i higieniczny tryb życia oraz sposoby zapobiegania przenoszeniu chorób wirusowych i bakteryjnych. Ważnym aspektem były kwestie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych. Kampanię zakończyły obchody Światowego Dnia Mycia Rąk, który miał miejsce 15 października 2021 roku.
Copyright © 2017-2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Inspektorem ds. Ochrony Danych jest Marek Woźniak (wozniakmarek@op.pl).
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego