42-500 Będzin ul. Wolności 51
tel. (032) 267-38-36
e-mail: szkola@sp2.bedzin.pl
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego
Przejdź do treści

Menu główne:

Część 21

Wydarzenia z życia szkoły archiwum
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego informuje,
iż w dniach 27.12.2017r., 28.12.2017r., 29.12.2017r.
świetlica szkolna będzie czynna w godzinach
od 7.00 do 15.00.
Wigilia
Dzień 22 grudnia był dniem bardzo świątecznym w naszej szkole. Odbywały się klasowe wigilie oraz cała społeczność szkolna uczestniczyła w wigilii zorganizowanej w Parafii Świętej Jadwigi Śląskiej. Dyrektor szkoły życzyła wszystkim pełnych radości Świąt, przekazała również życzenia od Prezydenta Miasta Łukasza Komoniewskiego: „ W ten wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu rodzinnego ciepła, życzliwości oraz miłości, która jest najprawdziwszą magią. Niech wspólne kolędowanie i obdarowywanie prezentami niesie radość i wzruszenie, a Nowy Rok pozytywną energię, wiarę we własne siły, podejmowanie wyzwań oraz okazję, aby częściej się do siebie uśmiechać.”
Życzenia popłynęły również od Ks. Proboszcza i Rady Samorządu Uczniowskiego: „Szanowna Dyrekcjo, drodzy nauczyciele, czcigodni księża, koleżanki, koledzy.
My, Rada Samorządu Uczniowskiego z okazji zbliżających się Świąt Bożego narodzenia życzymy Wam, aby chwile spędzone w gronie najbliższych były pełne zdrowia pokoju i radości, a nadchodzący rok niech przyniesie wiele sukcesów w nauce oraz pomyślności zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. W imieniu całej społeczności szkolnej życzymy Wesołych Świat.”
Uroczystość uświetnił przepiękny występ artystyczny naszej młodzieży  pod opieką pani Agnieszki Kmiecik- Stępień oraz wspólne kolędowanie przy akompaniamencie pani Agaty Szczyrby i Tomasza Maruszczyka.
Dziękujemy Wszystkim za wspólnie spędzony czas.
Wesołych Świąt
Tydzień Edukacji Globalnej.
Od 20 do 24 listopada obchodziliśmy w naszej szkole już po raz szósty Tydzien Edukacji Globalnej. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się bardzo ciekawe lekcje: ,,Imigranci - jesteśmy na tak, czy na nie?", ,,Globalne południe" oraz ,,Odpowiedzialna konsumpcja".
Klasy 6 i 7 brały udział w grze szkolnej ,,Królestwo UBU" a maluchy z klas pierwszych budowały studnię z butelek. Najstarsi uczniowie z gimnazjum oraz z klas siódmych mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie multimedialnym ,,Współzależności w dzisiejszym świecie".
Projektowi Giganci
Projekt wymiany polsko - litewskiej ,,Muzyka i taniec łączą narody”, który został zrealizowany przez naszą szkołę w tym roku, został wyróżniony i zakwalifikowany do grona trzech najciekawszych projektów w Polsce. Mieliśmy zaszczyt zaprezentować go na posiedzeniu Komitetu Polsko Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży 14 grudnia w Warszawie. Posiedzenie to odbyło się z okazji obchodów dziesięciolecia PLFWM i naszą prezentację obejrzeli członkowie Komitety ze strony litewskiej oraz polskiej.
Nagrody zostały przyznane!!!
Niedawno wspominaliśmy o udziale naszych uczniów w XVI Festiwalu Twórczości Dziecięcej "Kartka Bożonarodzeniowa". W czwartek biskup Grzegorz Kaszak i wiceprezydent Będzina Rafał Adamczyk wręczyli nagrody laureatom. Wśród nich znaleźli się nasi uczniowie: w kategorii plastycznej Maja Zając z kl.3, a w kategorii muzycznej Maja Szczyrba z kl.2 i Tomek Grzyb z kl.3. Gratulujemy!!!
24 Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie
Dnia 13.12 Nasz Zespół Wokalny brał udział w eliminacjach  do 24 Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Występujące dzieci otrzymały słodkości od Dyrekcji Szkoły i przepiękne bombki od Pani przygotowującej uczniów do występu.
Stypendiów Miasta Będzina
W dniu dzisiejszym w Urzędzie Miejskim odbyło się uroczyste wręczenie uczniom Stypendiów Miasta Będzina. Dziękujemy Prezydentowi Miasta Łukaszowi Komoniewskiemu za docenienie uczniów. Wśród stypendystów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Stypendium naukowe Aleksandra Szczyrba, Bartłomiej Leks, stypendium artystyczne Aleksander Kubica, Jakub Kleczko, Aleksandra Korzec, Jakub Ligenza.
Uroczystość została uświetniona pokazem szermierki, którą przygotowały uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Noblistów Polskich w Będzinie.
 
Mikołajkowa Republika Uczniowska
08.12 był w naszej szkole dniem niezwykłym. Najpierw w szkole zrobiło się bardzo... czerwono, z racji zamiany mundurków na stroje świąteczne. Potem dźwięki dzwonków i stukot kopyt obwieściły przybycie Mikołaja, który rozdawał wszystkim uczniom prezenty, przygotowane przez Radę Rodziców i Dyrekcję szkoły. Nawet lekcje były niecodzienne z racji Mikołajkowej Republiki Uczniowskiej. Nauczycielom wprowadzeniu lekcji pomagali ochotnicy ze starszych klas, przygotowując quizy, prezentacje, krzyżówki i zabawy tematyczne. To był naprawdę niesamowity dzień.

Już Mikołaj grzeje sanie, czego pragniesz niech się stanie. Każde z marzeń skrytych w głębi, Święty Mikołaj niech dziś spełni. Wszystkiego naj… z okazji Mikołajek
 
 
XVI Konkurs Twórczości Muzycznej i Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Kartka Bożonarodzeniowa"
05.12.2017r nasi uczniowie - Pola i Tomek z kl.3 oraz Maja z kl.2, śpiewająco zareprezentowali się w XVI Konkursie Twórczości Muzycznej i Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Kartka Bożonarodzeniowa". Gratulujemy pięknych występów!!!
Polska okiem ucznia czyli z czym kojarzy mi się moja Ojczyzna
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości RSU zorganizowała międzyklasowy konkurs na plakat pt. Polska okiem ucznia czyli z czym kojarzy mi się moja Ojczyzna. Prace ozdobiły ściany naszej szkoły i zostały poddane ocenie oglądających a szczególności jurorów: p. I.Wojnas, p.J.Prussaka i Martyny z 2bG. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy 3bG, którzy przedstawili nam plakat pełen pierogów, których farszem były ich ojczyźniane skojarzenia. Gratulujemy!!!
11 listopada Święto Niepodległości
10 listopada z racji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie naszej szkoły wspominali koleje losu naszej Ojczyzny podczas uroczystego apelu. Uczniowie klasy III gimnazjum, Bartek i Paweł, jako konduktorzy podróżującego w czasie pociągu, powiedli nas od stacji Niewola, przez Powstania i Wojny do Wolności. Na stacjach spotykaliśmy podróżnych, którzy słowami polskich poetów oprowadzali nas po minionych latach. Dźwięki utworów Chopina, Warszawianka, Rota i pieśni legionowe niczym wehikuł czasu pozwalały nam odczuć emocje tamtych zdarzeń. Na koniec wszyscy razem odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego ku chwale Ojczyzny i jej poległych obrońców.
Tydzień Misyjny
Światowy Dzień Misyjny rozpoczął w Polsce Tydzień Misyjny, który przeżywaliśmy w dniach 22–28 października 2017r. Z tej okazji w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka dla podopiecznych „Adopcji Serca” Mery i Aleksa. Uczniowie po raz kolejny pospieszyli z pomocą misjom.
XVII Dzień Papieski
16 października na 3 lekcji miało miejsce spotkanie z okazji XVII Dnia Papieskiego. Uczniowie klas 4 przygotowali z katechetami występ słowno-muzyczny przedstawiający postać naszego wielkiego rodaka - św. Jana Pawła II.
MKS  Będzin kontynuuje cykl lekcji wychowania fizycznego na terenie miasta. W  ostatni piątek października Bartłomiej Grzechnik i Maciej Etgens  spotkali się z uczniami będzińskiej „dwójki”.

Pod okiem spejcalnych gości młodzież wykonała szereg ćwiczeń, zarówno z piłkami jak i bez. -  Poprzez takie zajęcia staramy się promować aktywny tryb życia wśród  najmłodszych, pobudzać ich ruchowo, a przy tym ograniczać liczbę  zwolnień z lekcji wf-u – tłumaczył Bartłomiej Grzechnik, środkowy MKS-u.

Mówi  się, że najlepszą formą treningu jest sam mecz. Z takiego założenia  wyszli również przedstawiciele naszego zespołu, którzy na koniec  zafundowali swoim podopiecznym krótkie gierki. - Myślę, że były one  najfajniejszym punktem dzisiejszych zajęć, choć już samo spotkanie  wywarło na nas duże wrażenie i było bardzo motywujące – przyznał Stanisław Tumidaj, piątoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie.

Uczniowie, po zakończeniu wf-u, otrzymali zaproszenia na sobotni mecz ligowy MKS-u z Espadonem Szczecin (godz. 19.00). - Będziemy Was dopingować - zapewnili.

Lekcja okazała się również doskonałą okazją do zdobycia autografów oraz zrobienia pamiątkowych zdjęć.
Warsztaty w Planetarium.
24 października odbyła się wycieczka klas 6a i 6b do Planetarium w Chorzowie na Warsztaty - "A jednak się kręci... ".
Tematyka zajęć obejmowała:
- orientacje na sferze niebieskiej
- gwiazdy i gwiazdozbiory
- układ Słoneczny
- model geocentryczny budowy świata
- teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika
- ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy)
- ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku)
Pasowanie na Świetliczaka
17 października odbyła się uroczystość "Pasowania na Świetliczaka". Przyszłe świetliczaki zostały poddane kilku próbom, aby następnie złożyć ślubowanie:
 
,,Ja świetlik,
Od dziś  świecący przykładem,
Ślubuję:
Być dobrym na co dzień i od święta;
O dobrym zachowaniu zawsze pamiętać;
Szanować gry i zabawki;
Zjadać całe obiadki;
Wychowawców słuchać;
Zgodnie się bawić; Nie psocić;
Nie hałasować;
Innymi się opiekować."

Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom.
Pasowanie uczniów klas pierwszych.
12 października odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych. Wszystkich zgromadzonych na uroczystości – uczniów, nauczycieli, przedstawiciela Rady Rodziców Rafała Kurowskiego i pozostałych zaproszonych gości przywitała dyrektor szkoły Iwona Latosińska-Kukla.
 
Szczególnie miło było powitać w murach naszej szkoły Wiceprezydent Będzina Darię Paterek, która w imieniu Prezydenta Łukasza Komoniewskiego wręczyła pierwszoklasistom tradycyjne rogi obfitości, życząc jednocześnie samych sukcesów oraz miłych i pogodnych chwil spędzonych w szkole. Najmłodsi z uśmiechem przystąpili do pasowania, przechodząc przez „szpaler mądrości” utworzony przez rycerzy.
 
Uroczystość uświetniła akademia przygotowana przez uczniów klas pierwszych i ich wychowawców – Mirosławę Urgacz, Jolantę Majchrzak i Jadwigę Pozłótkę. Pierwszaki zaprezentowały się przepięknie: klasa I A przedstawiła swoje umiejętności plastyczne, klasa I B umiejętności artystyczne, a uczniowie klasy I C pochwalili się wiedzą przyrodniczą.
X rajd pieszy na wzgórze Św. Doroty
W dniu 16 października 2017 r. odbył się X rajd pieszy na wzgórze Św. Doroty. W rajdzie wzięło udział osiem 4- osobowych drużyn z będzińskich szkół. Grupy rajdowe poruszały się wybraną trasą, która uwzględniała zadaniowe punkty kontrolne zaznaczone na mapie. Uczniowie musieli się wykazać znajomością historii wzgórza i kościoła Św. Doroty oraz będzińskich legend. Pytania dotyczyły także podstawowych wiadomości o szlaku św. Jakuba oraz fauny i flory terenów wzgórza. Na mecie na uczestników rajdu czekał gorący posiłek oraz nagrody.
 
Nasza szkoła zajęła 3 miejsce.
Dzień Edukacji Narodowej.
Piątek był w naszej szkole dniem bardzo uroczystym. Dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy szkoły otrzymali od swoich uczniów mnóstwo życzeń i kwiatów. Na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela, podczas której obejrzeliśmy występ artystyczny przygotowany przez RSU. W trakcie akademii, pani dyrektor Iwona Latosińska-Kukla wręczyła nagrody nauczycielom wyróżniającym się swoją pracą. Na zakończenie obejrzeliśmy ,,Nauczycieliadę” - turniej na wzór telewizyjnej Familiady, w którym wystąpiły drużyny nauczycieli. Publiczność gorąco kibicowała swoim nauczycielom. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
26 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Z tej okazji nauczyciele języków obcych przygotowali konkursy, w których mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie. Klasy 6 i 7 przygotowały prezentacje wylosowanych krajów europejskich. W czasie długich przerw mogliśmy odwiedzić stoiska, gdzie podziwialiśmy stroje narodowe, próbowaliśmy typowych dla tych krajów potraw.
Przedstawiciele klas 3 SP wzięli udział w Quizie wiedzy na temat języka angielskiego i kultury angielskiej. Natomiast klasy 4-5 SP mogły wykazać się swoimi umiejętnościami artystycznymi i przygotować plakat przedstawiający wybrany zabytek Wielkiej Brytanii.
Wyniki wszystkich konkursów zostały ogłoszone 27 września, zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody.
 
KONKURS QUIZ DLA KLAS 1-3 SP:
I miejsce klasa 3d
II miejsce klasa 3c
III miejsce klasa 3b
IV miejsce klasa 3a
 
KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS 4-5 SP
I miejsce Martyna Pustułka, Julia Paśnik kl. 5b
II miejsce Ola Adamczyk, Ola Wachowicz kl. 5c
III miejsce Karolina Musialik, Wiktoria Bień kl. 5c
IV miejsce Kinga Główka, Wiktoria Mańka, Julia Roguska klasa 4c
V miejsce Natalia Florczyk, Emilia Świeca klasa 5c
 
Wyróżnienie:
Juliusz Tarasin, Filip Serbin, Oliwier Huszczo, Adam Wrona klasa 4b
Olek Kubica, Dominika Tymoszuk, Błażej Młynarczyk klasa 5c
(otrzymaliśmy bardzo dużo prac, wszystkie były przepiękne, Jury żałowało, że nie może nagrodzić wszystkich)
 
KONKURS KLAS 6-7 SP ,,PREZENTACJA KRAJU”
I miejsce: klasa 6a i klasa 7c
II miejsce: klasa 7b
III miejsce: klasa 7a
Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.
W dniu 10.10.2017 klasa 7a i 7c wraz z opiekunami p. Blanką Cichoń, p. Edytą Szymczyk, p. Małgorzatą Lipą, p. Izabelą Wojnas brały udział w warsztatach edukacyjnych na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Podczas zajęć uczniowie wzięli udział w podchodach ekologicznych na terenie parku w stylu angielskim , zwiedzili pocysterski kościół i zespół klasztorno –pałacowy. Wysłuchali ciekawej prelekcji o zakonie cystersów i historii Rudy. Polecamy to urocze i klimatyczne miejsce znajdujące się na terenie Województwa Śląskiego innym klasom.
Będziński Bieg Ekologów
Pierwszy będziński Bieg Ekologów już za nami. Biegacze nie zawiedli i licznie stawili się na linii startu, przynosząc ze sobą, zgodnie z proekologicznym charakterem imprezy, duże ilości makulatury, elektrośmieci i zużytych baterii. Choć pogoda nie sprzyjała, sportowcy pokazali hart ducha i udowodnili, że deszcz nie jest dla nich żadną przeszkodą. Zebrane podczas zawodów śmieci zostały przekazane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Biegi odbyły się na trzech dystansach, w kilku kategoriach wiekowych. Wyjątkowo licznie wystartowały dzieci i młodzież, w tym reprezentanci naszej szkoły. Podczas biegu, wśród wszystkich uczestników, rozlosowano liczne nagrody oraz wyróżniono najlepsze przebranie - EKO-króla. Bieg realizowany był w ramach kampanii "Będzin. W zgodzie z naturą" dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Nowa Rada Samorządu Uczniowskiego
Przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego: Piotr Gwioździk
Zastępca: Oliwia Wiązek
Sekretarz RSU: Martyna Klimczak
Skarbnik RSU: Julia Ciepiela
 
Sekcja dekoracyjna - lider: Aleksandra Majchrzak, Natalia Florczyk
Sekcja informacyjna - lider: Marcelina Kaczmarczyk, Mateusz Massalski
Sekcja dziennikarska - lider: Martyna Dubiel, Martyna Klimczak
Sekcja techniczna - lider: Filip Dymowicz

Opiekun RSU : Agata Szczyrba
Pełna miska dla schroniska
W ramach akcji „Pełna miska dla schroniska” odbywającej się  w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie pod honorowym patronatem Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego, szkolny wolontariat zorganizował zbiórkę karmy dla zwierząt. Dzięki hojności i szczodrym sercom  - społeczność uczniowska naszej szkoły zebrała 134 suchej i mokrej karmy. Karma została dowieziona do biblioteki przez pana Łukasza Bosaka  i panią Barbarę Cempurę – opiekuna wolontariatu. Stamtąd trafi do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu. Wszystkim Darczyńcom bardzo dziękujemy.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Nasi uczniowie wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Wszystkie klasy pod opieką wychowawców sprzątały teren osiedla Zamkowe oraz okolicę szkoły. Zbieraliśmy papierki, opakowania po chipsach, plastikowe butelki, puszki. Takie lekcje w terenie pomogły nam zrozumieć jak ważne jest dbanie o środowisko i edukowanie społeczeństwa na temat segregowania śmieci oraz niezaśmiecania naszej planety.
Twoje bezpieczeństwo - nasza sprawa - praca w Holandii
W piątek 15 września nasi uczniowie z klasy 3c gimnazjum wraz z wychowawcą uczestniczyli w Konferencji ,,Twoje bezpieczeństwo - nasza sprawa - praca w Holandii". Konferencja odbyła się w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie i jest projektem Biura Prewencji Komendy Głównej Policji i policji holenderskiej. Konferencję prowadziły przedstawicielki holenderskiej policji, mówiąc o tym, że proceder niewolnictwa nadal istnieje, zmienił jedynie swoje oblicze. Ostatnie lata wskazują bowiem na wzrost wykorzystania osób do pracy przymusowej, także Polaków. Biorąc pod uwagę powyższą tendencję, policja podjęła działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywateli polskich poza granicami kraju oraz poszerzanie ich wiedzy na temat zagrożeń wynikających z chęci podjęcia pracy za granicą. W projekt ten w tym roku czynnie włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Będzinie. W konferencji wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz innych będzińskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Nowy rok szkolny
Nowy rok szkolny oraz pierwszoklasistów powitaliśmy podczas oficjalnej uroczystości w sali gimnastycznej. Zgromadzonych uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne i pracowników szkoły przywitała nowa Pani Dyrektor, Iwona Latosińska-Kukla. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Pani Wiceprezydent Daria Paterek oraz Pani Pełnomocnik Prezydenta Miasta Aneta Witkowska-Złocka. Pani Wiceprezydent odczytała list Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego skierowany do Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie, w którym napisał m.in. : ,,Dzisiaj w pierwszym powakacyjnym dniu chciałbym, aby uśmiech i radość nie schodziły z Waszych twarzy. Aby szkoła była dla Was nie tylko miejscem nauki, ale także drugim domem, gdzie macie swoich przyjaciół, skąd czerpiecie siły i energię do zdobywania nowych umiejętności. Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 życzę wszystkim Uczniom wytrwałości, optymizmu oraz wiary we własne siły. Wierzę, że wytężona praca przyniesie Wam wiele sukcesów, a każdy dzień spędzony w szkole będzie dniem owocnym, przynoszącym nowe doświadczenie i wiedzę, którą w przyszłości spożytkujecie jak najlepiej. Z kolei Wam, drodzy Nauczyciele, życzę, by był to rok spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i zawodową oraz uznanie otoczenia”. Na zakończenie uroczystości obejrzeliśmy część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas trzecich wraz z wychowawczyniami.

Pomoc materialna dla uczniów
Informujemy o możliwości składania wniosków o stypendium szkolne Miasta Będzina.
Termin upływa 15 września 2017r.
Wnioski dostępne w sekretariacie szkoły i na stronie UM
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.


Pomoc materialna dla uczniów oraz stypendia Miasta Będzina
Stypendium Miasta Będzina

Copyright © 2017-2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Inspektorem ds. Ochrony Danych jest Marek Woźniak (wozniakmarek@op.pl).
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego